سمینار ها و کنفرانس ها, فعالیت های پروژه آذرخش, گزارش

گزارش سمینار دانشگاه سلیمانیه

۰ 38
IMG_0048

همانگونه که سمینار با موضوع “Stellar and Galactic Formations in Alternative Models” توسط فرزین حسینی برای برگزاری در دانشگاه گرمیان به اطلاع عزیزان اقلیم کردستان و هم میهنان گرامی رسیده بود. ولی این امر بنا به درخواست دانشگاه شهر سلیمانیه و موافقت دانشگاه گرمیان، در سالن کنفرانس دانشکده ی علوم پایه دانشگاه سلیمانیه برگزار شد، اساتید گروه فیزیک دانشگاه سلیمانیه و دانشجویان در این سمینار شرکت داشتند. ابتدای سمینار، با معرفی کیهان شناسی پلاسما شروع شد و در مورد شکل گیری ستارگان و کهکشان ها در مدل استاندارد توضیح داده شد، سپس با توضیح مکانیزم جریان های بیرکلند، پینچ مغناطیسی (Z  پینچ)، همرفت مارکلند و پلاسمای کانونی، نحوه ی شکل گیری ستارگان در مدل کیهان شناسی پلاسما شرح داده شد. با تشریح مکانیزم پلاسما کانونی و آزمایش های بوستیک، آنتونی پرات و اریک لرنر در مورد شکل گیری کهکشان های مارپیچی توضیح داده شد.

این سمینار با استقبال خیلی خوب دانشجویان و اساتید دانشکده فیزیک دانشگاه سلیمانیه روبه رو شد و درخواست برگزاری سمینار و کارگاه بیشتری از بخش فارسی شدند و چند سوال از سخنران پرسیده شد:

 1. آیا مدل شما یک انقلاب در علم فیزیک به وجود آورده است و قوانین قبلی فیزیک را نقض می کند؟

پاسخ: خیر، این مدل هنوز به جامعیت و کاملیت خود نرسیده اند که بتوانند مدل استاندارد را تغییر دهند و این مدل با همان قوانین الکترومغناطیس حاکم بر طبیعت جهان پیرامون را توصیف می کند و با قوانین فیزیک پدیده ها را توصیف می کند.

 1. مدل کیهان شناسی پلاسما نظری در مورد آغاز جهان دارد؟ حقیقتا آغاز مدل کیهان شناسی پلاسما از چه مرحله ای از کیهان است؟

پاسخ: شروع نظریه پردازی و مدل سازی کیهان شناسی پلاسما از مرحله ی تشکیل کهکشان ها به بعد است و در مورد آغاز جهان به علت اطلاعات اندک ما از آغاز کیهان فعلا نظری ندارد.

 1. مدل کیهان شناسی پلاسما، سیاهچاله ها را رد می کند؟

پاسخ: در کیهان شناسی پلاسما هیچ مدلی نقض نمی شود بلکه با ریاضیات و فیزیک خود (الکترومغناطیس) پدیده های مشاهده شده را توجیه می کند. کیهان شناسی پلاسما مرکز هر کهکشان را یک پلاسمای متراکم در نظر می گیرد و خصوصیات پلاسمویید را برای مقیاس کیهانی در نظر می گیرند.

در آخر با معرفی بخش فارسی پروژه ی بین المللی آذرخش و فعالیت های ترویجی و پژوهشی این بخش در ایران و معرفی رصد خانه ی SkyPi واقع در نیومکزیکو ی آمریکا که از امکانات بخش فارسی محسوب می شود، حاظرین با نحوه ی عضو شدن و انجام دادن پروژه ی یکساله در بخش فارسی آشنا شدند. اساتید مشاور بخش فارسی (دکتر یوسفی، دکتر اخلاق موید ) و همکاران ما در بخش مرکزی (Wallace Thornhill, Donald Scott, Michael Clarage, etc) معرفی شدند.

در آینده نزدیک شاهد همکاری با دانشگاه های صلاح الدین، گرمیان و سلیمانیه کردستان در راستای امور پژوهشی خواهیم بود.

ارائه فرزین حسینی در دانشگاه گرمیان کردستان عراق

ارائه فرزین حسینی در دانشگاه سلیمانیه کردستان عراق

IMG_0029 (1)

ارائه فرزین حسینی در دانشگاه سلیمانیه کردستان عراق

IMG_0051 (1)

ارائه فرزین حسینی در دانشگاه سلیمانیه کردستان عراق

در باره نویسنده / 

مدیریت

مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. موارد مورد نیاز علامتگذاری شده است *

The Thunderbolts Project

پر بیننده ها

 • mag_field_current_450x370

  میدان های الکتریکی و مغناطیسی در فضا

  ۲ توان گرانش و نیروهای الکتریکی میتوان گفت گرانش نیروی نسبتا ضعیفی است. نیروی الکتریکی کولنی بین یک پروتون و یک الکترون در حدود ۱۰ به توان ۳۹ بار قوی تر از نیروهای گرانشی بین آنهاست. چهار نیروی بنیادین در فیزیک اثرات متقابل هردو میدان گرانشی و الکترومغناطیسی به صورت نامحدودی ادامه دارد.  نیروی نسبی…

 • عضوگیری

  عضوگیری گروه آذرخش پارسی – (شهریور۹۷)

  گروه آذرخش پارسی، عضو “ناپیوسته” می پذیرد انواع عضویت در آذرخش پارسی: ۱٫ عضویت ناپیوسته: ویژه دانشجویان مقطع کارشناسی دارای مهارت لازم زبان انگلیسی هر عضو ناپیوسته طی یک بازه زمانی یک ساله در این مجموعه عضویت داشته و از کلیه امکانات لازم گروه بهره ور خواهد شد، این بازه زمانی به نوعی فرجه آشنایی…

 • plasma_lab_450x303

  پلاسما

  ۳ معرفی پلاسما مسئله اینکه جهان از پلاسما تشکیل شده است برای همه شناخنه شده است. در واقع، پلاسما رایج ترین نوع ماده در جهان است. در مکان های مختلف مانند: آتش، چراغ های نئون، و رعد و برق بر روی زمین و فضای کهکشانی و بین کهکشانی یافت می شود. تنها دلیلی که ما…

آخرین دیدگاه ها

بخش فارسی پروژه آذرخش

پروژه تحقیقاتی بین المللی، در زمینه ترویج عمومی و یا مطالعه تخصصی مدل های نوین در علوم طبیعی
بخش فارسی آن تحت نظارت بخش مرکزی، از اسفند ماه سال 1391 با محوریت مطالعه و بررسی مدل های نوین نجومی آغاز به کار نموده است.