اخبار, اخبار ایران و جهان, اطلاعیه ها, کیهان شناسی

امضا برای درخواست ارائه پاسخ به ۳ پرسش از آشکارسازهای LIGO

۰ 145
what_slide-ce3596915df0767051e5d7d29c27958a

فردی به نام Jocelyne Lopez از آلمان مدعی شد که با همکاری فیزیکدانی به نام دکتر Wolfgang Engelhardt پرسش هایی را از ریاست موسسه آلبرت انیشتین به عنوان یکی از حامیان و همکاران اصلی LIGO مطرح کردند و پاسخ های آن را لازمه صحت عملکرد اکتشاف امواج گرانشی می دانند، اینطور که ادعا شده است مجموعه های دخیل در LIGO از پاسخ به این پرسش ها امتناع کرده اند، در زیر ترجمه این نامه و پرسش ها قید گردیده و می توانید در صورت تمایل به عنوان یک پرسشگر شما هم آن را امضا کنید.

پروفسور  Karsten Danzmann ، لطفا به سه سوال ما درباره ی اندازه گیری امواج گرانشی در رابطه با  آزمایش LIGO پاسخ بدهید.
به واسطه ی توسعه ی آشکارساز ها، موسسه ی آلبرت انیشتین، که اخیرا در رسانه های جمعی اثبات شورانگیز امواج گرانشی در رابطه با پیش بینی های آلبرت انیشتین را جشن گرفته، به طور قاطعانه ای در آزمایش LIGO، در ایالات متحده مشارکت داشته است.

به هر حال، شک و تردید بزرگی در جامعه ی علمی بین الملل در مورد دقت اندازه گیری ای که برای شناسایی امواج گرانشی لازم هست، وجود دارد و اینکه رسیدن به این دقت باید در تمامی دستگاه های اندازه گیری و تکنولوژی زمان حال، میسر باشد.در ۱۴ سپتامبر سال ۲۰۱۵ و در فاصله ی زمانی تقریبا ۰٫۲ ثانیه، آشکارسازهای LIGO یک جابه جایی به اندازه ی ۱۰ به قوه ی -۱۸  متر، بر اثر فشار امواج گرانشی در آینه ی تداخلگر ۴۰ کیلوگرمی ثبت کردند که ناشی از ادغام دو سیاهچاله به فاصله ی ۱٫۳  میلیارد سال نوری از ما بود.مقیاسی با ضریب ۱۰ به قوه ی ۱۳، که با جابه جایی آینه به اندازه ی یک تار مو(۱۰ میکرون)، در ارتباط خود با اولین ستاره ی ثابت در آسمان برابری می کند.(۴ سال نوری)

با این حال، چنین پیشرفت هیجان انگیزی در میزان دقت اندازه گیری، در زمینه ی تداخل لیزر که به نوبه ی خود شایسته ی بردن جایزه ی نوبل هست، قبلا ثابت نشده است. بالاترین میزان دقت نسبی که به طور تجربی ثابت شده است ( دقت Mossbauer) مربوط میشود به قبل از نمایش اشکارساز های LIGO که از ضریب یک میلیون بوده است. با توجه به چنین پس زمینه ای شک و تردید کارشناسان در این مورد کاملا قابل درک و توجیه می باشد.
ناراحتی جامعه ی حرفه ای درباره ی دقت آزمایش با این واقعیت  تشدید میشود که موسسه ی آلبرت انیشتین از شفاف سازی کالیبراسیون دستگاه های اندازه گیری که به تنهایی میتواند اثبات تجربی این باشد که چنین دقتی ممکن است، امتناع میکند. نامه ای را که با پرسش و پاسخ ازشهروندان با کمک موسسسه ی آلمانی Informationsfreiheitsgesetz و فیزیکدانی به نام  Dr. Wolfgang Engelhardt جمع آوری و در اوایل آپریل ۲۰۱۶ به موسسه ی البرت انیشتین، درباره ی وجود اختلال و اختلاف نظر در مورد کالیبراسیون دستگاه ها قبل از اندازه گیری ارسال نمودم را در زیر میبینید:

سوالات پرسیده شده پاسخ داده نشد، در عوض پروفسور Karsten Danzmann ، مدیر موسسه ی انیشتین و یکی از نویسندگان مقاله ی منتشر شده ی ازمایش LIGO، دکتر . Wolfgang Engelhardt را به طور غیرقابل قبولی و با فحش وافترا مورد تهاجم قرار داد.او همچنین اعلام کرد که حق اظهار نظر در مورد ازمایش LIGO را ندارد.شهروندان و مالیات دهندگان مجبور به قبول این موضوع نیستند و سوالات توجیهی در مورد شفافیت ازمایش بسیار گران  LIGO، که با میلیون ها یورور پول پرداخت شده توسط مالیات دهندگان انجام شده است بی جواب باقی می ماند و این همه پرسی از شهروندان را بی اعتبارجلوه میدهد.

به همین دلیل، من  دوباره در تاریخ  ۰۵٫۰۷٫۲۰۱۶ از پروفسور  Karsten Danzmann درخواست کردم که طبق قانون آزادی اطلاعات به سوالات زیر پاسخ بدهند.

 • در توضیحات واقع در گزارش مربوط به اکتشاف، یکی از روش های کالیبراسیون در آزمایش LIGO با این جمله توضیح داده شده است:”خروجی شناساگر، به تحت فشار و به سختی، با اندازه گیری پاسخ آن به حرکت توده به وسیله ی فشار فوتون از کالیبراسیون مدوله ی پرتو لیزر، کالیبره شده است(۶۳).”

مرجع (۶۳) مربوط به یک نامه ی الکترونکی، منتشر نشده است و هیچ اطلاعاتی را شامل نمیشود.اطلاعات مربوطه کجا هستند؟ و “زور و فشار” برای بیان “قدرت پرتو لیزر” منتشر شده است؟

 • در سال ۲۰۰۳، روش هایی که برای کالیبراسیون تجهیزات اندازه گیری LIGO توضیح داده شده است بیشتر نشان دهنده ی جابه جایی اینه ها به اندازه ی ۱۰ به قوه ی -۱۵ متر هست تا ۱۰ به قوه ی -۱۸ متر.این داده ها قابل دسترس برای عموم هستند.

آیا بهبود در روش های کالیبراسیون توضیح داده شده برای تجهیزات LIGO از سال ۲۰۰۳ ثبت گردیده؟ چه زمانی؟ به وسیله ی چه نویسندگانی ؟ و این اطلاعات از کجاست؟

 • اگر این روش های کالیبراسیون برای تجهیزات اندازه گیری LIGO که در گزارش اکتشاف آمده ، از سال ۲۰۰۳ تا کنون تکرار نشده است، آیا پیش بینی شده که طبق مستندات، جابه جایی آینه ها حاصل از امواج گرانشی GW150914 میتوانسته به همان روش فشار تابشی تعریف شده در بالا متعاقبا رخ داده باشد؟

 

اگر شما هم می خواهید پرسشگر باشید، اینجا را کلیک کنید.

ترجمه متن از شادی طهماسبی

 

 

منتشرات ما را با ذکر نام بخش فارسی پروژه آذرخش منتشر کنید

در باره نویسنده / 

مدیریت

مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. موارد مورد نیاز علامتگذاری شده است *

The Thunderbolts Project

پر بیننده ها

 • mag_field_current_450x370

  میدان های الکتریکی و مغناطیسی در فضا

  ۲ توان گرانش و نیروهای الکتریکی میتوان گفت گرانش نیروی نسبتا ضعیفی است. نیروی الکتریکی کولنی بین یک پروتون و یک الکترون در حدود ۱۰ به توان ۳۹ بار قوی تر از نیروهای گرانشی بین آنهاست. چهار نیروی بنیادین در فیزیک اثرات متقابل هردو میدان گرانشی و الکترومغناطیسی به صورت نامحدودی ادامه دارد.  نیروی نسبی…

 • عضوگیری

  عضوگیری گروه آذرخش پارسی – (شهریور۹۸)

  گروه آذرخش پارسی، عضو می پذیرد انواع عضویت در آذرخش پارسی: ۱٫ عضویت ناپیوسته: ویژه دانشجویان مقطع کارشناسی دارای مهارت لازم زبان انگلیسی هر عضو ناپیوسته طی یک بازه زمانی یک ساله در این مجموعه عضویت داشته و از کلیه امکانات لازم گروه بهره ور خواهد شد، این بازه زمانی به نوعی فرجه آشنایی و…

 • plasma_lab_450x303

  پلاسما

  ۳ معرفی پلاسما مسئله اینکه جهان از پلاسما تشکیل شده است برای همه شناخنه شده است. در واقع، پلاسما رایج ترین نوع ماده در جهان است. در مکان های مختلف مانند: آتش، چراغ های نئون، و رعد و برق بر روی زمین و فضای کهکشانی و بین کهکشانی یافت می شود. تنها دلیلی که ما…

آخرین دیدگاه ها

 • علی واثقی ارتباط با ما
  بدنبال اسپانسر برای طرح خود «راکتور جوش هسته‌ای» هستم. فرآیند این طرح متفاوت از توکامک است و تکنولوژی آن …

بخش فارسی پروژه آذرخش

پروژه تحقیقاتی بین المللی، در زمینه ترویج عمومی و یا مطالعه تخصصی مدل های نوین در علوم طبیعی
بخش فارسی آن تحت نظارت بخش مرکزی، از اسفند ماه سال 1391 با محوریت مطالعه و بررسی مدل های نوین نجومی آغاز به کار نموده است.