سمینار ها و کنفرانس ها, فعالیت های پروژه آذرخش, گزارش

گزارش سمینار کیهان شناسی پلاسما دانشگاه کردستان

۰ 116
WP_20160507_14_24_16_Pro

به مناسبت هفته جهانی نجوم ، انجمن نجوم و اخترفیزیک دانشگاه کردستان (ناک) از بخش فارسی پروژه آذرخش جهت برگزاری سمینار علمی دعوت به عمل آورد. روز شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ سمینار علمی با عنوان “معرفی مدل کیهان شناسی پلاسما و نظریه ی جهان الکتریکی” در سالن آمفی تئاتر دانشکده علوم دانشگاه کردستان ساعت ۱۴ الی ۱۶ برگزار شد.

استقبال خوب دانشجویان و اساتید فیزیک دانشکده علوم باعث دلگرمی بخش فارسی شد. از جمله اساتید حاضر میتوان به دکتر کرمی استاد تمام گروه فیزیک، گرایش اختر فیزیک و کیهان شناسی و دکتر ملک الکلامی استادیار گروه فیزیک، گرایش فیزیک نظری – گرانش و کیهان شناسی اشاره کرد.

مسئولیت اجرایی این سمینار بر عهده سروش سلیمانی ریاست محترم انجمن نجوم اخترفیزیک دانشگاه کردستان (ناک) بود و فرزین حسینی از اعضای پیوسته بخش فارسی پروژه بین المللی آذرخش در این سمینار به معرفی مقدماتی تاریخچه و پایه مدل کیهان شناسی بیگ بنگ و سپس به معرفی مدل کیهان شناسی پلاسما و پدیده لنز پلاسما و اثر Z-pinch در کیهان شناسی پرداخت،و همچنین آزمایشات انجام شده شبیه سازی اخترفیزیک در دانشگاه ی تایومای ژاپن و نتایج آزمایشگاه های لوس آلاموس و لاورنسیل که در زمینه کهکشان های مارپیچی بود عنوان گردید. از دیگر آزمایشاتی که در این سمینار معرفی شد آزمایشات فیزیک پلاسمای بوستیک و آنتونی پرات در آزمایشگاه لوس آلاموس استرالیا در زمینه شکل گیری کهکشان ها در مدل کیهان شناسی پلاسما و آزمایشات اریک لرنر در آزمایشگاه لاورنسیل نیوجرسی در زمینه پلاسموئید های کهکشانی بود تمامی این آزمایشات با استفاده از آزمایشگاه های پلاسمای کانونی انجام شده است. در انتها اشاره ای  هم به آزمایشات پروژه سافایر در کانادا زده شد که طی آن قرار است مدل الکتریکی خورشید که توسط پروفسور دان اسکات از پروژه آذرخش مطرح گردیده مورد آزمون قرار گیرد، هزینه ساخت این آزمایشگاه حدود ۲ میلیون دلار بود که هم اکنون آزمایشات آن در جریان است.

انتهای وقت سمینار نیز به پرسش و پاسخ و نقد مدل ازطرف اساتید نام برده سپری شد که پاسخ آنها از دید کیهان شناسی پلاسما داده شد که از ایشان کمال تشکر را داریم.

از نقد های وارد شده به مدل کیهان شناسی پلاسما این بود که  کهکشان های هالتون آرپ و انتقال به سرخ های نا هماهنگ آنها متعلق به منطقه ی لوکال راه شیری است و برای کل کائنات باید انتقال به سرخ کهکشان هارا بررسی کرد، که جواب فرزین حسینی در مورد مطالعات و پژوهش های اریک لرنر بود که مشغول مطالعه بر روی کهکشان های با Z بالای ۵ میباشد و هنوز نتیجه ی کار خودرا منتشر نکرده است.

مورد دیگر این بود که کیهان شناسی پلاسما در مقیاس های خیلی بزرگ باید جوابگوی ساختار بزرگ مقیاس کیهان باشد، فرزین حسینی در این مورد به جریان های الکتریکی بزرگ مقیاس (کیلو پارسک) و احتمال وجود آین جریان ها در مقیاس های مگا پارسکی اشاره کرد(برای مطالعه بیشتر بخوانید: http://arxiv.org/abs/1106.1397)

مورد بعدی ، در مورد میدان های مغناطیسی ضعیف ستارگان در مقیاس های کیهانی و چگونگی تاثیر آنها روی هم  اشاره شد که پاسخ آن وجود جریان های الکتریکی بیرکلند هم خط شده با میدان مغناطیسی است که می توانند فواصل خیلی خیلی زیادی را در کیهان طی کنند و روی ستارگان اطراف خود تاثیر بگزارند.

وجودابر یونی اطراف راه شیری ، حاضرین را به فکر در مورد لنز پلاسما و تاثیر محیط های پلاسمایی بر روی امواج الکترو مغناطیسی واداشت. همچنین معرفی کتاب های کیهان شناسی پلاسما برای همگان مفید بود و درنهایت از فرزین حسینی به خاطر ارایه این مدل تقدیر و تشکر شد.

لینک گزارش در انجمن منجمین بدون مرز

 

مجموعه تصاویر سمینار فرزین حسینی در دانشگاه کردستان

photo_2016-05-08_12-58-36

photo_2016-05-08_12-59-10

photo_2016-05-08_12-58-20

در باره نویسنده / 

مدیریت

مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. موارد مورد نیاز علامتگذاری شده است *

The Thunderbolts Project

پر بیننده ها

 • mag_field_current_450x370

  میدان های الکتریکی و مغناطیسی در فضا

  ۲ توان گرانش و نیروهای الکتریکی میتوان گفت گرانش نیروی نسبتا ضعیفی است. نیروی الکتریکی کولنی بین یک پروتون و یک الکترون در حدود ۱۰ به توان ۳۹ بار قوی تر از نیروهای گرانشی بین آنهاست. چهار نیروی بنیادین در فیزیک اثرات متقابل هردو میدان گرانشی و الکترومغناطیسی به صورت نامحدودی ادامه دارد.  نیروی نسبی…

 • عضوگیری

  عضوگیری گروه آذرخش پارسی – (شهریور۹۷)

  گروه آذرخش پارسی، عضو “ناپیوسته” می پذیرد انواع عضویت در آذرخش پارسی: ۱٫ عضویت ناپیوسته: ویژه دانشجویان مقطع کارشناسی دارای مهارت لازم زبان انگلیسی هر عضو ناپیوسته طی یک بازه زمانی یک ساله در این مجموعه عضویت داشته و از کلیه امکانات لازم گروه بهره ور خواهد شد، این بازه زمانی به نوعی فرجه آشنایی…

 • plasma_lab_450x303

  پلاسما

  ۳ معرفی پلاسما مسئله اینکه جهان از پلاسما تشکیل شده است برای همه شناخنه شده است. در واقع، پلاسما رایج ترین نوع ماده در جهان است. در مکان های مختلف مانند: آتش، چراغ های نئون، و رعد و برق بر روی زمین و فضای کهکشانی و بین کهکشانی یافت می شود. تنها دلیلی که ما…

آخرین دیدگاه ها

بخش فارسی پروژه آذرخش

پروژه تحقیقاتی بین المللی، در زمینه ترویج عمومی و یا مطالعه تخصصی مدل های نوین در علوم طبیعی
بخش فارسی آن تحت نظارت بخش مرکزی، از اسفند ماه سال 1391 با محوریت مطالعه و بررسی مدل های نوین نجومی آغاز به کار نموده است.