سمینار ها و کنفرانس ها, شادی طهماسبی, فعالیت های پروژه آذرخش, گزارش, محمدرضا شفیع زاده

گزارش سمینار دانشگاه تبریز

۲ 206
photo_2016-04-20_12-56-10

سمینار “معرفی مدل کیهان شناسی پلاسما و شبیه سازی های اخترفیزیک در آزمایشگاه های پلاسما” به دعوت از انجمن علمی فیزیک دانشگاه تبریز در سالن سمینار دانشکده فیزیک این دانشگاه برگزار گردید، مسئولیت اجرایی این سمینار بر عهده فاطمه طهماسبی از اعضای فعال ناپیوسته بخش فارسی و عضو هیئت مدیره انجمن نجوم آیاز تبریز بود، محمدرضا شفیع زاده از مدیران بخش فارسی پروژه آذرخش در این سمینار به معرفی مقدماتی تاریخچه و پایه مدل کیهان شناسی پلاسما و معرفی پدیده لنز پلاسما در کیهان شناسی پرداخت، در ضمن کنفرانس نیز از فرزین حسینی، از اعضای پیوسته بخش فارسی پروژه آذرخش دعوت شد تا پیرامون مدل خورشید الکتریکی نکاتی را ایراد کند،  و در ضمن آن مشروح آزمایشات انجام شده شبیه سازی اخترفیزیک در دانشگاه های تایومای ژاپن و کلتک امریکا که در زمینه کهکشان های مارپیچی و فیزیک خورشید بود عنوان گردید از دیگر آزمایشاتی که در این سمینار معرفی شد آزمایشات فیزیک پلاسمای بوستیک و آنتونی پرات در آزمایشگاه لوس آلاموس استرالیا در زمینه شکل گیری کهکشان ها در مدل کیهان شناسی پلاسما و آزمایشات اریک لرنر در آزمایشگاه لاورنسیل نیوجرسی در زمینه پلاسموئید های کهکشانی بود تمامی این آزمایشات با استفاده از آزمایشگاه های پلاسمای کانونی انجام شده است، همچنین گریزی هم به آزمایشات پروژه سافایر در کانادا زده شد که طی آن قرار است مدل الکتریکی خورشید که توسط پروفسور دان اسکات از پروژه آذرخش مطرح گردیده مورد آزمون قرار گیرد، هزینه ساخت این آزمایشگاه حدود ۲ میلیون دلار بود که هم اکنون آزمایشات آن در جریان است، همچنین شمایی از آزمایشات ساده در زمینه اثر کرونا به دانشجویان معرفی گردید که به راحتی می توان آن ها را انجام داد، یکی از افرادی که به صورت مستقل دست به آزمایش پیرامون دشارژ الکتریکی در سطوح خاکی زد، بیلی یلورتون از امریکا است که نتایج خود را پیرامون مدلی برای ایجاد دره ها و کوه های زمین و دیگر نقاط منظومه شمسی نیز منتشر کرده است، ولی فعالیت های عملی خود را با اعمال دشارژ الکتریکی پلاسما روی سطوح خاکی و سنگی انجام داده است.

در این سمینار علاوه بر دانشجویان کارشناسی، چند تن از اساتید دانشکده فیزیک دانشگاه تبریز و تعداد قابل توجهی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی حضور داشتند.

انتهای سمینار نیز به پرسش و پاسخ و نقد ارائه سپری شد که از طرف آقای پورجوادی (ریاست محترم هیئت مدیره انجمن نجوم آیاز تبریز و دانشجوی مقطع دکترای فیزیک دانشگاه تبریز) نکاتی در زمینه ارائه انجام شده مطرح گردید که از ایشان کمال تشکر را داریم.

لازم به ذکر است سال گذشته نیز سمیناری با موضوع “معرفی مدل کیهان شناسی پلاسما و جهان الکتریک” به کوشش انجمن علمی فیزیک دانشگاه تبریز و با محمدرضا شفیع زاده و فرزین حسینی برگزار شده شده بود.

در نهایت فرصت ویژه درخواست عضویت ناپیوسته در بخش فارسی پروژه آذرخش ویژه دانشجویان دانشگاه تبریز داده شد، در حال حاضر سه عضو ناپیوسته جدید پس از بررسی سوابق و رزومه ها از این دانشگاه به مجموعه ما اضافه شده است.

همچنین از آقایان محمدحسین طالع زاده و رحیم حیدرنیا از مرکز تحقیقات اخترفیزیک مراغه و آقایان محمد افتخار، علیرضا مرتضوی و مجتبی کمریان از دانشجویان کارشناسی ارشد اخترفیزیک دانشگان زنجان و کلیه گروه های نجومی و افرادی که در اطلاع رسانی این برنامه به ما یاری رساندند کمال تشکر را داریم.

لینک گزارش در انجمن منجمین بدون مرز

 

تعدادی از تصاویر سمینار:

Farzin Hosseini, Mohammad Reza Shafizadeh and Fatemeh Tahmasebi

Farzin Hosseini, Mohammad Reza Shafizadeh and Fatemeh Tahmasebi, University of Tabriz

 

IMG_0005

Mohammad Reza Shafizadeh, University of Tabriz

 

IMG_0041

Mohammad Reza Shafizadeh, University of Tabriz

 

IMG_0050

Mohammad Reza Shafizadeh, University of Tabriz

در باره نویسنده / 

مدیریت

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه

 1. محمد کاظم قدرتی ۱۳۹۵-۰۲-۱۵ در ۰۹:۴۴ -  پاسخ دادن

  با سلام خدمت آقای شفیع زاده ,
  من از دانشجویان رشته ی فیزیک تبریز هستم که مدتی بیش , کنفرانسی در آن برگزار کرده بودید و برای همکاری با گروه , دعوت به عمل آورده شده بود اما با توجه به اینکه یک روز بیشتر وقت نداشتیم و به دلیل مشغله ی کاری نتوانستم در سایت ثبت نام کنم ,
  تقاضا دارم , شماره ی تان را به ایمیلم بفرستید تا درباره ی این مساله با شما صحبت کنم

  • مدیریت ۱۳۹۵-۰۲-۱۷ در ۱۵:۰۰ -  پاسخ دادن

   سلام
   میتونین از قسمت “تماس با ما” سایت با ما در تماس باشید

ارسال پاسخ

ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. موارد مورد نیاز علامتگذاری شده است *

The Thunderbolts Project

پر بیننده ها

 • mag_field_current_450x370

  میدان های الکتریکی و مغناطیسی در فضا

  ۲ توان گرانش و نیروهای الکتریکی میتوان گفت گرانش نیروی نسبتا ضعیفی است. نیروی الکتریکی کولنی بین یک پروتون و یک الکترون در حدود ۱۰ به توان ۳۹ بار قوی تر از نیروهای گرانشی بین آنهاست. چهار نیروی بنیادین در فیزیک اثرات متقابل هردو میدان گرانشی و الکترومغناطیسی به صورت نامحدودی ادامه دارد.  نیروی نسبی…

 • عضوگیری

  عضوگیری گروه آذرخش پارسی – (شهریور۹۷)

  گروه آذرخش پارسی، عضو “ناپیوسته” می پذیرد انواع عضویت در آذرخش پارسی: ۱٫ عضویت ناپیوسته: ویژه دانشجویان مقطع کارشناسی دارای مهارت لازم زبان انگلیسی هر عضو ناپیوسته طی یک بازه زمانی یک ساله در این مجموعه عضویت داشته و از کلیه امکانات لازم گروه بهره ور خواهد شد، این بازه زمانی به نوعی فرجه آشنایی…

 • plasma_lab_450x303

  پلاسما

  ۳ معرفی پلاسما مسئله اینکه جهان از پلاسما تشکیل شده است برای همه شناخنه شده است. در واقع، پلاسما رایج ترین نوع ماده در جهان است. در مکان های مختلف مانند: آتش، چراغ های نئون، و رعد و برق بر روی زمین و فضای کهکشانی و بین کهکشانی یافت می شود. تنها دلیلی که ما…

آخرین دیدگاه ها

بخش فارسی پروژه آذرخش

پروژه تحقیقاتی بین المللی، در زمینه ترویج عمومی و یا مطالعه تخصصی مدل های نوین در علوم طبیعی
بخش فارسی آن تحت نظارت بخش مرکزی، از اسفند ماه سال 1391 با محوریت مطالعه و بررسی مدل های نوین نجومی آغاز به کار نموده است.