پژوهش, فعالیت های پروژه آذرخش, فعالیت های رصدی یا آزمایشگاهی, گزارش, محمدرضا شفیع زاده

گزارش اختفای ستاره الدبران با ماه

۱ 234
بعد از اختفا - فرزین حسینی، شهر بانه

نیمه شب یکشنبه این هفته ساعت ۲:۲۲ به وقت محلی تهران، آسمان میزبان پدیده اختفای زیبای ستاره الدبران با ماه بود، اختفا به معنای پنهان شدن یک شی آسمانی پشت شی دیگر می گویند، از مزایای ثبت این پدیده می توان پی بردن به عوارض سطحی کره ماه و محاسبه قطر ماه را نام برد.

با فراخوان دپارتمان اختفای بخش خاورمیانه مجمع بین المللی زمان سنجی اختفاهای نجومی (IOTA-ME)، دو تن از اعضای بخش فارسی و یکی از علاقه مندان پروژه اقدام به داده گیری این پدیده آسمانی کرده و گزارشات خود را به این ارگان ارسال نمودند، بر این اساس محمدرضا شفیع زاده از بخش فارسی و نیما مجدآرا از منجمین با سابقه و بنام از تهران و فرزین حسینی، عضو پیوسته بخش فارسی از شهر بانه این پدیده زیبا را ثبت نمودند.

در نهایت هر دو گروه موفق به ثبت ساعت خروج ستاره و اتمام اختفا شدند، متاسفانه لحظه ورود به دلیل ارتفاع پایین ماه در زمان اختفا در شهر بانه و شرایط نامساعد جوی تهران توسط هیچ یک رویت نشد.

لازم به ذکر است، محمدرضا شفیع زاده به عنوان مدیر اجرایی و سرپرست دپارتمان اختفای آیوتا نیز مشغول فعالیت است.

 

بعد از اختفا - فرزین حسینی، شهر بانه

بعد از اختفا – فرزین حسینی، شهر بانه

فرزین حسینی

فرزین حسینی

بعد از اختفا - نیما مجدآرا - شمیرانات، تهران

بعد از اختفا – نیما مجدآرا – شمیرانات، تهران

محمدرضا شفیع زاده و نیما مجدآرا - ارتفاعات شهرک قائم (شمیرانات)، تهران

محمدرضا شفیع زاده و نیما مجدآرا – ارتفاعات شهرک قائم (شمیرانات)، تهران

در باره نویسنده / 

مدیریت

مطالب مرتبط

یک دیدگاه

 1. مظلومی ۱۳۹۴-۰۵-۲۷ در ۱۸:۰۵ -  پاسخ دادن

  برای اولین بار در تاریخ بالأخره “گفتمانی جدی” میان الحاد و‌ایمان آغاز می‌شود.
  چرا می‌گویم برای اولین بار؟
  من معتقد هستم، به سادگی می‌توان گفت که همه بحث‌ها و گفتگوهایی که قبلاً صورت گرفته را نه می‌توان بحث‌های حقیقی در نظر گرفت و نه پاسخ‌هایی که داده شده است را جواب‌هایی حقیقی به الحاد و کفر علمی دانست، چون که این مناظرات و مناقشات میان کسانی است که ادعای نمایندگی ادیان را می‌کنند و دیدگاه‌ها و فهم خاصی نسبت به متون دینی دارند و میان ملحدین که ردی بر ادیان دارند، دینی که فقها و عالمان عرضه می‌‌دارند و نه بر خود دین شاید این سخن من به مذاق عده‌ای خوش نیاید!
  آیا واقعاً لازم است که اکنون میان ایمان به خداوند و‌ایمان به علم،‌یکی را انتخاب کنیم؟
  کسانی که امروز ادعای نیابت ادیان را می‌کنند جواب بعضی از موضوعات علمی را که به نظر آن‌ها با دین تعارض دارند می‌دهند؛ بدون آن که متون دینی و یا حتی نظریات علمی را، بفهمند.
  می خواهم شما به کتابی معرفی کنم که نویسنده آن بر خلاف همه علمای دین میگوید :
  شخصاً در میان مطالعه‌ی پاسخ‌های علمای دین به نظریات علمی یا از طریق مشاهده مصاحبه‌ها و گفتگو‌‌های پخش‌شده این افراد به این حقیقت پی بردم که آن‌ها در مواقع زیادی برداشتی غلط، ناشایست و بسیار نابجا از نظریات علمی دارند سپس جواب آن‌ها را بنا بر برداشت غلط خود با حرف‌های بیهوده همراه با مغالطه و تحریک احساسات عمومی، می‌دهند.
  چه کسی این جمله را نشنیده است که: «نظریه تکامل بیان می‌دارد که انسان در اصل میمون بوده است!» و این امر در حقیقت اشتباهی بزرگ است،‌یا تکامل می‌خواهد ما ایمان بیاوریم که هر چیزی که می‌بینیم تصادفی است، متأسفانه این حرف‌ها نادرست است ولی طرفداران خاص خود را دارد.‌این سخنان یا شخصاً از علمای دین و یا از سوی پیروان آن‌ها، به دلیل برداشت نادرست و یا عمدی آنان گفته شده است و در هر دو صورت نتیجه یکی است.
  نظریاتی که ملحدان امروزه مطرح می‌سازند بیانگر شکل متکاملی از تابلوی چگونگی آغاز جهان و تکامل آن، آغاز حیات بر روی زمین و تکامل آن بدون نیاز به «فرض وجود پروردگار»است، هم چنین ‌این تابلو قصه آغاز و تکامل دین به‌عنوان دست‌ساخت بشر را، دارا است. بنابراین به نظر آن‌ها برای آفرینش داستانی علمی وجود دارد بدون این که نیاز باشد پروردگاری دانا و هدفمند خالق آن باشد، آیا ممکن است که عالمِ عاقلی بگوید که قصه‌ی کامل امروزه‌ی علم در مورد حیات صد درصد کامل و باایمان به خداوند توافق دارد، بدون آن که راه‌حلی برای رفع تناقض میان آن‌ها مطرح کند؟
  حال ما دو تفسیر مختلف که به نظر می‌رسد در تناقض هستند را در اختیارداریم، این امر ما را به یاد نظریات پنج‌گانه‌ی ریسمان می‌اندازد. مجموعه نظریاتی که برای ادغام بین نظریه کوانتوم و نظریه نسبیت عام وضع‌شده‌اند. درصورتی‌که به ظاهر مختلف و متناقض دیده می‌شوند تا این که نظریه جامع یا نظریه M مطرح شد تا بیان کند که آن‌ها دیدگاه‌هایی مختلف در مورد حقیقتی یکسان هستند.
  کتابی که بنده می خواهم به شما معرفی کنم اسمش “وهم الإلحاد”‌ ( پندار منکران وجود خدا ) این تضادها را رفع می‌کند و هر قسمت را سر جای خود قرار می‌دهد تا همه‌چیز در‌یک تابلوی منظم و هم سنگ دید شود.
  آدرس صفحه این کتاب در فیس بوک :
  https://www.facebook.com/pages/Tavahomelhad/170027183195886
  و آدرس سایت این کتاب :
  http://almahdyoon.co/forumdisplay.php?f=552&s=3965ce1978d582c3679e4e694786f789
  آدرس پالتاک مسنجر :
  Asia and pacific/iran/lil Ansar Emam Mahdi 10313 lil

  منتظر زیارت شما و دادن نظرات و انتقاد شما عزیزان هستیم .

ارسال پاسخ

ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. موارد مورد نیاز علامتگذاری شده است *

The Thunderbolts Project

پر بیننده ها

 • mag_field_current_450x370

  میدان های الکتریکی و مغناطیسی در فضا

  ۲ توان گرانش و نیروهای الکتریکی میتوان گفت گرانش نیروی نسبتا ضعیفی است. نیروی الکتریکی کولنی بین یک پروتون و یک الکترون در حدود ۱۰ به توان ۳۹ بار قوی تر از نیروهای گرانشی بین آنهاست. چهار نیروی بنیادین در فیزیک اثرات متقابل هردو میدان گرانشی و الکترومغناطیسی به صورت نامحدودی ادامه دارد.  نیروی نسبی…

 • عضوگیری

  عضوگیری گروه آذرخش پارسی – (شهریور۹۷)

  گروه آذرخش پارسی، عضو “ناپیوسته” می پذیرد انواع عضویت در آذرخش پارسی: ۱٫ عضویت ناپیوسته: ویژه دانشجویان مقطع کارشناسی دارای مهارت لازم زبان انگلیسی هر عضو ناپیوسته طی یک بازه زمانی یک ساله در این مجموعه عضویت داشته و از کلیه امکانات لازم گروه بهره ور خواهد شد، این بازه زمانی به نوعی فرجه آشنایی…

 • plasma_lab_450x303

  پلاسما

  ۳ معرفی پلاسما مسئله اینکه جهان از پلاسما تشکیل شده است برای همه شناخنه شده است. در واقع، پلاسما رایج ترین نوع ماده در جهان است. در مکان های مختلف مانند: آتش، چراغ های نئون، و رعد و برق بر روی زمین و فضای کهکشانی و بین کهکشانی یافت می شود. تنها دلیلی که ما…

آخرین دیدگاه ها

بخش فارسی پروژه آذرخش

پروژه تحقیقاتی بین المللی، در زمینه ترویج عمومی و یا مطالعه تخصصی مدل های نوین در علوم طبیعی
بخش فارسی آن تحت نظارت بخش مرکزی، از اسفند ماه سال 1391 با محوریت مطالعه و بررسی مدل های نوین نجومی آغاز به کار نموده است.