پلاسموئید های کهکشانی

۰
Image201-550x324

گفته می شود واکنش های “ماده تاریک” منجربه تشکیل اشعه های گاما در مرکز کهکشان راه شیری می شود.

” به یاد داشته باشیم که یک نظم به نام فلسفه ی طبیعی وجود داشت. متاسفانه امروز به نظر می رسد این نظم و جود ندارد و به علم تغییر نام یافته است ، اما علم امروز در معرض خطر از دست دادن مقدار زیادی از جنبه های فلسفه ی طبیعی است.”

__ هانس آلفون

ماموریت PALEMA، یکی از ماموریت های مشترک بین روسیه و ایتالیا به منظور بررسی رفتار ماده تاریک بود که در نهایت در یکی از فعالیت های این مجموعه این نتیجه گیری حاصل گردید که “ذرات ماده تاریک طی برخورد با یکدیگر، تبدیل به طیف پر انرژی قابل ملاحظه ای می شوند.

رصدخانه فرمی یک سیگنال اشعه گاما از مرکز کهکشانمان دریافت کرد که بسیار روشن تر از چیزی بود که احتمال آن تصور می شد. محققین، بسیاری از مدل های کامپیوتری را امتحان کردند، اما در نهایت تصمیم گرفتند(چون نمی دانستند چه مدلی ارایه دهند) که تنها راه برای چنین تابش انرژی تولید شده از طریق برخورد ذرات ماده تاریک است.

مرکز این کهکشان بسیار چگال است، ذرات ناشناخته ی ماده تاریک ظاهرا متراکم هستند، بدین ترتیب شانس این که این ذرات به هم برسند و یکدیگر را نابود کنندافزایش می یابد. مولفه ی دیگر نظریه ماده تاریک این است که آن ها همچون پادذره ی ذرات عمل می کنند. به عبارت دیگر، اگر دو ذره ماده تاریک به هم برسند، یکی از آنها مانند پادماده عمل می کندو جرم خود را تبدیل به انرژی می کند. برعکس، ممکن است ذرات پادماده تاریک با ماده تاریک از همان طریقی که ضد ماده با ماده عادی واکنش می دهد، واکنش دهند.

آنها نمی دانند که چه فرآیندی در حال رخ دادن است. با این حال، تصور می شود ویمپ ها (ذرات پر جرمی که باهم برهم کنش های ضعیفی دارند)با نه برابر جرم یک پروتون منبع اشعه ی گامای مرکز راه شیری باشند.

کیهان شناسان معتقدند،ازآنجاییکه گرانش به اندازه کافی در کائنات برای شکل گیری کهکشان ها یا برای کهکشان هایی که در خوشه های کهکشانی متراکم هستند وجود ندارد، وجود ماده تاریک لازم است،. همچنین خوشه های کهکشانی نباید این چنین سرعت شعاعی خود را (۹۵% سرعت نور) در عرض چند میلیارد سال حفظ کنند. هدف این مقاله این نیست که مشکلات ذاتی این نظریه را در محاسبه ی سرعت شعاعی بیان کند، با این حال این مشکلات بار ها در جاهای دیگربه آن اشاره شده است.

ستاره شناسان نیز تصور می کنند که باید یک نوع ماده تاریک(به معنی غیر قابل آشکارسازی) وجود داشته باشد زیرا ستارگانی که در بازو های کهکشان های مارپیچی هستند با همان سرعت زاویه ای ستارگان نزدیک به مرکز این کهکشان ها در حال گردش هستند. نظریه نیوتنی به این مسئله تاکید دارد که ستارگانی که دور از مرکز کهکشان هستند باید آهسته تر به دور آن بچرخند، بنابراین تصور بر این است که ماده تاریک سرعت اضافی به این ستارگان می دهد، زمانی که این تصورات عمومی شدند، شک و تردید های جدی در مورد ماده تاریک منتشر شد.

طرفداران جهان الکتریکی دیدگاه های متفاوتی راجع به ماهیت کیهان به اشتراک گذاشته شده اند. اخترفیزیکدان هانس آلفون در سال ۱۹۸۱ نظریه ی “کهکشان الکتریکی” را ارایه داد. آلفون کهکشان هارا که مانند موتور های هموپولار بودند رصد کرد. یک موتور الکتریکی هموپولار توسط جریان های الکتریکی شعاعی در یک صفحه ی فلزی دایره ای هدایت می شوند.صفحه ای فلزی میان دو قطب مغناطیسی که باعث ایجاد میدان مغناطیسی می شوند قرار دارد که باعث چرخش صفحه، متناسب با جریان ورودی می شود.

دیسک های کهکشانی مانند صفحه ی رسانای موتور ذکرشده عمل می کنند. جریان های بیرکلند که درون دیسک های کهکشانی جاری هستند، انرژی ستاره های خود را تامین می کنند. کهکشان ها نیز به نوبه خود توسط جریان های درون کهکشانی بیرکلند انرژی می گیرند که به وسیله ی سیگنال های رادیویی که تولید می کنند قابل آشکارسازی هستند.از آنجا که جریان های بیرکلند در یک رابطه ی خطی ۱/r  به طرف همدیگر کشیده می شوند، می توان حضور ماده تاریک را انکار کرد زمانی که جریان های الکتریکی که به عنوان یک نیروی جاذبه شناخته شده، از طریق گرد و غبار پلاسمایی در جریان هستند.

مشاهدات اشعه ی گاما و ایکس از هسته ی کهکشانی یک ساختار تیوپ مانند پلاسمایی را نشان می دهد که به پلاسموید معروف است. تابش فرکانس بالا از سوی پلاسموید شبیه به تابش ستارگان الکتریکی برانگیخته می باشد. یک میدان الکترومغناطیسی قوی در پلاسموید، ذرات را به سرعتهای زیاد شتاب می دهد، که باعث می شود به صورت مارپیچ دربیایند در نتیجه میدان مغناطیسی  و اشعه ی گاما و ایکس منتشر کنند.

این پلاسموید کهکشان راه شیری است که از سوی هسته ی کهکشان ما تولید تابش می کند.

استفان اسمیت

ترجمه: فرزین حسینی

منبع:

Galactic Plasmoids – Translator: Farzin Hossaini

استفاده از این اثر تنها با ذکر نام مترجم و “بخش فارسی پروژه آذرخش” آزاد است

 

ارسال پاسخ

ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. موارد مورد نیاز علامتگذاری شده است *

The Thunderbolts Project

پر بیننده ها

 • mag_field_current_450x370

  میدان های الکتریکی و مغناطیسی در فضا

  ۲ توان گرانش و نیروهای الکتریکی میتوان گفت گرانش نیروی نسبتا ضعیفی است. نیروی الکتریکی کولنی بین یک پروتون و یک الکترون در حدود ۱۰ به توان ۳۹ بار قوی تر از نیروهای گرانشی بین آنهاست. چهار نیروی بنیادین در فیزیک اثرات متقابل هردو میدان گرانشی و الکترومغناطیسی به صورت نامحدودی ادامه دارد.  نیروی نسبی…

 • عضوگیری

  عضوگیری گروه آذرخش پارسی – (شهریور۹۸)

  گروه آذرخش پارسی، عضو می پذیرد انواع عضویت در آذرخش پارسی: ۱٫ عضویت ناپیوسته: ویژه دانشجویان مقطع کارشناسی دارای مهارت لازم زبان انگلیسی هر عضو ناپیوسته طی یک بازه زمانی یک ساله در این مجموعه عضویت داشته و از کلیه امکانات لازم گروه بهره ور خواهد شد، این بازه زمانی به نوعی فرجه آشنایی و…

 • plasma_lab_450x303

  پلاسما

  ۳ معرفی پلاسما مسئله اینکه جهان از پلاسما تشکیل شده است برای همه شناخنه شده است. در واقع، پلاسما رایج ترین نوع ماده در جهان است. در مکان های مختلف مانند: آتش، چراغ های نئون، و رعد و برق بر روی زمین و فضای کهکشانی و بین کهکشانی یافت می شود. تنها دلیلی که ما…

گروه آذرخش پارسی

گروه تحقیقاتی بین المللی، در زمینه ترویج عمومی و یا مطالعه تخصصی مدل های نوین در علوم طبیعی
آذرخش پارسی، از اسفند ماه سال 1391 با محوریت مطالعه و بررسی مدل های نوین نجومی آغاز به کار نموده است.
www.thunderbolts.info