اخبار, اخترفیزیک

سیارک ها از کجا آمده اند؟

۰ 48
110530osiris

سیارکها از کجا آمده اند؟

آیا سیارکها منادیان زندگی بوده اند یا ازنابود کنندگان حیاتند؟

ناسا در نظردارد ماموریتی را تحت عنوان Osiris-Rex بر روی سیارک ۱۹۹۹RQ36  به منظور شناخت منشاء و خاستگاه سیارک،بررسی و تفسیر طیف آن،شناسای منابع اش،تضمین ایمنی زمین،و تحقیقات بر روی جنس سطح آن(کفپوش سیارک) را در سال ۲۰۱۶ آغاز کند.در این ماموریت فضا پیمایی به دور سیارک ۱۹۹۹RQ36 که جسمی نزدیک زمین است، می چرخد. پس از گذشت یک سال در مداری نزدیک به سیارک، کاوشگر نمونه هایی از مواد تشکیل دهنده ی سیارک را از سطح آن جمع آوری می کند و به زمین می آورد.

سیارک ۱۹۹۹RQ36قطری نزدیک به پانصد متر دارد، که تقریبا برابر یک سوم مایل است. مدت زمانی که طول می کشد تا یک گردش کامل به دور خورشید داشته باشد حدود ۱٫۲ سال است.مشاهدات بیانگر این است که به طور کلی سطح آن دارای مقادیری کربن است،که همین امر باعث شده است تا منجمین این سیارک را در دسته ی سیارکهای کربنی طبقه بندی کنند. مدارچرخش این سیارک از مدار چرخش سیاره ی زمین می گذرد و حتی ممکن است در حین چرخش در مدارش، خیلی نزدیک به زمین شود،و در زمان کوتاهی به فاصله ی ماه تا زمین برسد و این اتفاق در اواخر این قرن احتمال دارد اتفاق بیفتد.در این ماموریت،دانشمندان امیدوارند که دیدگاهی برای منحرف کردن این سیارک از مدارش،در زمانی که این سیارک مشکوک به تصادم با زمین باشد،به دست آورند.

هدف اصلی این ماموریت به دست آوردن نمونه ای از “غبار سیارکی”  و آزمایش آن در آزمایشگاه است.با توجه به نظریات پذیرفته شده، سیارک ها در زمان متراکم شدن سیارات در خارج از دیسک شتابدار خورشیدی که منظومه ی شمسی را در چند میلیارد سال پیش شکل داده است، به وجود آمده اند. دانشمندان انتظار دارند،در این ماموریت”ساختمان مواد طبیعی که ممکن است بذرهای حیات برای زمین به عنوان یک سیاره بی مانند، را پیدا کنند.

با توجه به پیش بینی ها،آن چیزی که از این ماموریت به دست میاید باعث”تعجب” ستاره شناسان خواهد شد و نتیجه ی این ماموریت،بازگشت ستاره شناسان به ابتدای مسیر است. دانشمندان درحالیکه بر روی نمونه هایی از مفروضات بی چون و چرای  نظریات گذشته پافشاری میکنند که هیچ نمونه برداری از سیارک ها انجام نداده اند. به عقیده پژوهشگران پروژه آذرخش، نظریه ی پیدایش سیارات از سحابی ناکارآمد است و ستاره شناسان این نظریه را بالاخره روزی رها میکنند؛ اما آنها همچنان سعی به احیای این نظریه دارند، زیرا نمی توانند جایگزینی بهتر از آن را بیابند.

پس، آنها تناقضات موجود در این نظریه ها را نادیده می گیرند،و با صرف زمان و پول(پولی که مالیات دهندگان می پردازند) به پیروی از اعتقاداتی که در کتابهای درسیشان است می پردازند، درست به همان اندازه که یک طلبه ی روحانیت از کتاب مرجع اش تبعیت می کند، البته با تفاوت در نوع کتب مرجعشان.کار آنها در مرحله ی ابتدایی طراحی موردی است که افزون بر یک ابتکار بزرگ، نظریه ای پذیرفته شده نیز هست. این نظریه به آنها قدرت می دهد تا داده های شگفت آور جدید را به صورتی قابل قبول تفسیر کنند،یا اینکه حداقل راهی است که ، توجیهات آنها را نسبت به ایده های غیر معمولشان تبرئه کند.

اگر آنها به روشهای علمی اعتماد بیشتری داشتند، تا به کتب و رسایل و تعصبات و فشارهای وارد شده از سوی همتایان خود ،میتوانستند روی شواهد به دست آمده از کارهای ستاره شناسان قدیمی تفکرکنند.مردم در تمام جهان در ابتدای تاریخ ،سرگرم مشاهده و ثبت حرکات اجسام در آسمان بودند. ستاره شناسان مدرن ستارره شناسان  موفق قدیمی را در برخی موارد می پذیرند؛مثلا در شناسایی بعضی از اجسام  آسمانی همانند سیارات،البته با در نظر گرفتن مهارتهای و محدودیتهای مشاهداتی آنها.هنگامی که محتوای مشاهدات آشکار کرد که آسمان و حرکات اجسام آسمانی در تناقض با آنچیزی است که در کتابهای درسی آمده، اسناد قدیمی به عنوان توهماتی درمورد خدایان،از دسترس خارج شدند.

اگر ستاره شناسان با همان دقت و توجهی که به جزئیات داده های اخیر دارند و مشغول سالم سازی داده های اخیرستاره شناسی و عیب زدایی از این داده ها هستند به عیب زدایی داده های ستاره شناسی کهن بپردازند، می توانند روی شواهدی که حاکی از وقوع رخدادی تنها در چند هزار سال پیش دارد که باعث سازماندهی دوباره ی منظومه ی شمسی شده است تفکر کنند، درست در آن زمان بوده که زمین به گونه ی امروزی خود ظاهر شده است. به جای  در نظر گرفتن حدس و گمان هایی که در مورد سیارک ۱۹۹۹RQ36 می زنند که گفته شده این سیارک نمونه ی بکر چند میلیارد ساله از اولین نمونه های زندگیست،آنها بهتر است فکر کنند.

عکس: طرح هنرمندانه ای از فضاپیمای OSIRIS-REx. Credit: NASA/GSFC/The University of Arizona

 

ترجمه: سبا حفیظی

Where Do Asteroids Come From?

Translator: Saba Hafizi

استفاده از مطالب این تارنما، با ذکر منبع بلامانع خواهد بود

 

 

در باره نویسنده / 

مدیریت

مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. موارد مورد نیاز علامتگذاری شده است *

The Thunderbolts Project

پر بیننده ها

 • mag_field_current_450x370

  میدان های الکتریکی و مغناطیسی در فضا

  ۲ توان گرانش و نیروهای الکتریکی میتوان گفت گرانش نیروی نسبتا ضعیفی است. نیروی الکتریکی کولنی بین یک پروتون و یک الکترون در حدود ۱۰ به توان ۳۹ بار قوی تر از نیروهای گرانشی بین آنهاست. چهار نیروی بنیادین در فیزیک اثرات متقابل هردو میدان گرانشی و الکترومغناطیسی به صورت نامحدودی ادامه دارد.  نیروی نسبی…

 • عضوگیری

  عضوگیری گروه آذرخش پارسی – (شهریور۹۷)

  گروه آذرخش پارسی، عضو “ناپیوسته” می پذیرد انواع عضویت در آذرخش پارسی: ۱٫ عضویت ناپیوسته: ویژه دانشجویان مقطع کارشناسی دارای مهارت لازم زبان انگلیسی هر عضو ناپیوسته طی یک بازه زمانی یک ساله در این مجموعه عضویت داشته و از کلیه امکانات لازم گروه بهره ور خواهد شد، این بازه زمانی به نوعی فرجه آشنایی…

 • plasma_lab_450x303

  پلاسما

  ۳ معرفی پلاسما مسئله اینکه جهان از پلاسما تشکیل شده است برای همه شناخنه شده است. در واقع، پلاسما رایج ترین نوع ماده در جهان است. در مکان های مختلف مانند: آتش، چراغ های نئون، و رعد و برق بر روی زمین و فضای کهکشانی و بین کهکشانی یافت می شود. تنها دلیلی که ما…

آخرین دیدگاه ها

بخش فارسی پروژه آذرخش

پروژه تحقیقاتی بین المللی، در زمینه ترویج عمومی و یا مطالعه تخصصی مدل های نوین در علوم طبیعی
بخش فارسی آن تحت نظارت بخش مرکزی، از اسفند ماه سال 1391 با محوریت مطالعه و بررسی مدل های نوین نجومی آغاز به کار نموده است.