اخبار, اخترفیزیک

ستارگان پلاسمایی

۰ 69
تصویر ترکیبی داده های اشعه ایکس از چاندرا(قرمز)، داده های مریی از تلسکوپ فضایی هابل(سبز)، و داده های رادیویی از آرایه بسیار بزرگ VLA (آبی).

تصاویر اخیر از ستاره ی CN Cygni مدار های الکتریکی را آشکار کرده که ستاره را کنترل می کنند. تابش در طول موج رادیویی(آبی)، مریی(سبز)؛ و اشعه ایکس (قرمز) جزییات داخلی بیشتری را از تخلیه های الکتریکی پلاسمایی به طور برجسته نشان می دهد.

دایره ی قرمز بیرونی(تصویر مریی بزرگ) متشکل از رشته های شعاعی است. این ناحیه ی متراکم پلاسمایی جایی است که پلاسما به حالت درخشان می رود. سطح مقطع هایی از جریان های بین ستاره ای بیرکلند را نشان می دهد که دچار تنگش شده اند و ستاره هارا تشکیل می دهند. مدور بودن آن نشان می دهد که ما درحال مشاهده ی ستاره در امتداد محور جریان هستیم: رشته های شعاعی به صورت بهم فشرده در اثر تنگش های مغناطیسی پدیدار می شوند.

رشته های سبزی به شکل “سوسیس” که در “جت” نزدیک مرکز هستند ناحیه ای باریک از تنگش مغناطیسی را نشان می دهد که به صورت جریان به داخل ستاره روانه می شود. افزایش چگالی جریان پلاسما را به حالت درخشان می برد. ناپایداری، که به آن ناپایداری “سوسیس” گفته می شود، باعث تنگش های ثانویه می شود که ساختار جت را به سلول هایی تقسیم می کند. شکل فرفری نتیجه ی زاویه ی دید از جریان است که در راستای محور گردش است. ستاره در مرکز از نوع دوتایی است.

بسیاری از ستارگان در چنین منظومه های فعالی (که امواج داخل جریان های بین ستاره ای باعث درخشان شدن اجزای دورتر می شوند)  متعدد هستند. همانطور که در اینجا نیز دیده میشود، اغلب آنها ترکیبی از یک غول قرمز و یک کوتوله سفید هستند. جزییات عملکرد آنها در این مقاله به صورت کامل آمده است.

Mel Acheson

ترجمه: فرزین حسینی

 

منبع:

https://www.thunderbolts.info/wp/2015/03/16/plasma-star/

هرگونه انتشار و استفاده از مطالب این سایت، تنها با ذکر نام “بخش فارسی پروژه آذرخش” امکان پذیر می باشد

 

در باره نویسنده / 

مدیریت

مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. موارد مورد نیاز علامتگذاری شده است *

The Thunderbolts Project

پر بیننده ها

 • mag_field_current_450x370

  میدان های الکتریکی و مغناطیسی در فضا

  ۲ توان گرانش و نیروهای الکتریکی میتوان گفت گرانش نیروی نسبتا ضعیفی است. نیروی الکتریکی کولنی بین یک پروتون و یک الکترون در حدود ۱۰ به توان ۳۹ بار قوی تر از نیروهای گرانشی بین آنهاست. چهار نیروی بنیادین در فیزیک اثرات متقابل هردو میدان گرانشی و الکترومغناطیسی به صورت نامحدودی ادامه دارد.  نیروی نسبی…

 • عضوگیری

  عضوگیری گروه آذرخش پارسی – (شهریور۹۷)

  گروه آذرخش پارسی، عضو “ناپیوسته” می پذیرد انواع عضویت در آذرخش پارسی: ۱٫ عضویت ناپیوسته: ویژه دانشجویان مقطع کارشناسی دارای مهارت لازم زبان انگلیسی هر عضو ناپیوسته طی یک بازه زمانی یک ساله در این مجموعه عضویت داشته و از کلیه امکانات لازم گروه بهره ور خواهد شد، این بازه زمانی به نوعی فرجه آشنایی…

 • plasma_lab_450x303

  پلاسما

  ۳ معرفی پلاسما مسئله اینکه جهان از پلاسما تشکیل شده است برای همه شناخنه شده است. در واقع، پلاسما رایج ترین نوع ماده در جهان است. در مکان های مختلف مانند: آتش، چراغ های نئون، و رعد و برق بر روی زمین و فضای کهکشانی و بین کهکشانی یافت می شود. تنها دلیلی که ما…

آخرین دیدگاه ها

بخش فارسی پروژه آذرخش

پروژه تحقیقاتی بین المللی، در زمینه ترویج عمومی و یا مطالعه تخصصی مدل های نوین در علوم طبیعی
بخش فارسی آن تحت نظارت بخش مرکزی، از اسفند ماه سال 1391 با محوریت مطالعه و بررسی مدل های نوین نجومی آغاز به کار نموده است.