اخبار, زمین شناسی و علوم سیاره ای

دهانه آئورونگا

۰ 17
060503aoroungacrater

عکس های ماهواره ای از بیابان صحرا در شمال چاد این طور نمایان می کند که دهانه ها نمی توانند به راحتی در عکس های هوایی عادی نمایان شوند.اما دلیل این ساختارها ممکن است خارج از دایره لغتی عادی زمین شناسی رایج امروز باشد.

دهانه Aorounga (آئورونگا) عکس سه بعدی که در بالا آمده بیش از ۱۹ مایل(۳۱ کیلومتر) قطر دارد که در بیابان صحرا نیز تنها مورد دهانه با این ساختار نیست این تصویر سه بعدی حاصل مرکز علوم فضایی و سیاره شناسی دانشگاه نیو برونسویک کانادا است که توسط دکتر کارلوس روبرتو به دست آمده، مختصات این دهانه N19’ ۶’E 19’۱۵’ است، در حالیکه برای ساختار دهانه Kebira (کبیرا) در لیبی نیز می توانیم چنین مختصاتی را بیاوریم: N24’ ۳۰’ E25’۰’. همان طور که می بینید هر دو دهانه در یک ناحیه و در زمینی نامنظم واقع شده اند، که شباهت زیادی به سطح مریخ دارند (به Google map  مراجعه شود.) از دیگر شکل های مشابه این دهانه ها ، دهانه Oasis است، که در جهت کمی مایل به غرب دهانه Kebira در تصویرماهواره می توان آن را مشاهده کرد.

یکی از جالب ترین رویدادها در Aorounga، شیارهای موازی غیر عادی و شیارهایی است که به خوبی از میان چشم انداز های اطراف و از خود دهانه عبور می کند. والاس تورنهیل و دیگر طرفداران  مدل الکتریکی اینطور بیان می کنند که این پدیده یکی از رایج ترین شواهد قوس های الکتریکی بر بدنه های صخره ای در منظومه شمسی به شمار می رود. شیارهای عمیق و پرتگاه های دالبری شکل مانند زخم جراحی برجا مانده از قوس الکتریکی مشاهده شده در ویژگی های مریخ طبق مدل الکتریکی است. همچنین الگوی دهانه بسیار شبیه به “پایه ستون های دهانه ای” روی مریخ است که توسط مدارگردهای ناسا مشاهده شده است، حتی نمونه های بیش تری از آن ها به صورت طبقه طبقه در دهانه های مریخ یافت می شود. مثالی از فضاپیمای نقشه بردار سراسر مریخ نیز در زیر مشاهده می شود:

مثالی از Mars Global Survey

مثالی از Mars Global Survey

مطبوعات با استناد به گزارشی از دانشگاه بوستون Kebira را جزو ساختارهای چند میلیون ساله لیست کرده اند. اما، آیا درباره این نمونه صادق است؟ آیا بمباران الکتریکی شدید که توسط جامعه علمی پذیرفته شده در سن ظاهری تاثیر دارد؟

یکی از روش های رایج سن سنجی ،بویسله ی اندازه گیری نرخ ایزوتوپ های عناصر خاص است. برای مثال اورانیوم ۲۳۵ با نیمه عمر۷۰۰ میلیون سال به سرب ۲۰۷ تبدیل می شود و این به این معناست که وقتی سنگ برای اولین بار تشکیل شد، شامل مقدار معینی از اورانیوم۲۳۵ و هر ۷۰۰ میلیون سال یکبار نصف مقدار اورانیوم ۲۳۵ مصرف شده و به سرب ۲۰۷ تبدیل می شود.

تخمین سن نمونه های معدنی بسته به اینکه آن نمونه از زمانیکه برای اولین بار شکل گرفته است تا امروز چقدر عمر کرده اگر از رادیواکتیویته یا انفجار یا گرما یا الکتریسیته تاثیر گرفته باشد، هرگونه اندازه گیری عمر آن نادرست خواهد بود.

از این رو اگر چند میلیارد ژول تخلیه ی الکتریکی برای حفر دهانه به قطر ۱۹ مایل کافی باشد و به زمین ضربه بزند، پالس های اشعه ی ایکس و گاما میزان خرابی نسبت ایزوتوپی را به شدت تغییر می دهد و شایه عناصر جدیدی را در صخره ها شکل می دهد.

به این دلیل و دلایل دیگر اینطور میشود استنباط کرد که می توانیم بگوییم Kebira  ودهانه های اطرافش شاید باقی مانده های رویداد های الکتریکی بوده اند. آن هم زمان هایی قبل از آنکه زمین شناسان تصور کنند.

استفان اسمیت

مترجم: پرستو غزنوی

 

پانوشت: دهانه کبیرا از جمله دهانه های معروف و جنجال برانگیز بین زمین شناسان است که مشکوک به دهانه برخوردی شهاب سنگی بود، ولی اصالت شهاب سنگی بودن آن مردود شد و در حال حاضر عامل ایجاد آن و سن آن ناشناخته مانده است، دهانه های دیگری نیز مشابه کبیرا چنین وضعیتی دارند.

دهانه آئورونگا در حال حاضر جزو ساختارهای برخوردی یا اخترداغ فهرست بندی شده است، ولی در مدل الکتریکی ایجاد آن بر اثر قوس عارضه های الکتریکی شناخته می شود.

Aorounga Crater , Translator: Parastou Ghaznavi

هرگونه استفاده و یا بازنشر این اثر با ذکر نام “بخش فارسی پروژه آذرخش” امکان پذیر است.

در باره نویسنده / 

مدیریت

مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. موارد مورد نیاز علامتگذاری شده است *

The Thunderbolts Project

پر بیننده ها

 • mag_field_current_450x370

  میدان های الکتریکی و مغناطیسی در فضا

  ۲ توان گرانش و نیروهای الکتریکی میتوان گفت گرانش نیروی نسبتا ضعیفی است. نیروی الکتریکی کولنی بین یک پروتون و یک الکترون در حدود ۱۰ به توان ۳۹ بار قوی تر از نیروهای گرانشی بین آنهاست. چهار نیروی بنیادین در فیزیک اثرات متقابل هردو میدان گرانشی و الکترومغناطیسی به صورت نامحدودی ادامه دارد.  نیروی نسبی…

 • عضوگیری

  عضوگیری گروه آذرخش پارسی – (شهریور۹۷)

  گروه آذرخش پارسی، عضو “ناپیوسته” می پذیرد انواع عضویت در آذرخش پارسی: ۱٫ عضویت ناپیوسته: ویژه دانشجویان مقطع کارشناسی دارای مهارت لازم زبان انگلیسی هر عضو ناپیوسته طی یک بازه زمانی یک ساله در این مجموعه عضویت داشته و از کلیه امکانات لازم گروه بهره ور خواهد شد، این بازه زمانی به نوعی فرجه آشنایی…

 • plasma_lab_450x303

  پلاسما

  ۳ معرفی پلاسما مسئله اینکه جهان از پلاسما تشکیل شده است برای همه شناخنه شده است. در واقع، پلاسما رایج ترین نوع ماده در جهان است. در مکان های مختلف مانند: آتش، چراغ های نئون، و رعد و برق بر روی زمین و فضای کهکشانی و بین کهکشانی یافت می شود. تنها دلیلی که ما…

آخرین دیدگاه ها

بخش فارسی پروژه آذرخش

پروژه تحقیقاتی بین المللی، در زمینه ترویج عمومی و یا مطالعه تخصصی مدل های نوین در علوم طبیعی
بخش فارسی آن تحت نظارت بخش مرکزی، از اسفند ماه سال 1391 با محوریت مطالعه و بررسی مدل های نوین نجومی آغاز به کار نموده است.