اخبار, اخترفیزیک, زمین شناسی و علوم سیاره ای, سبا حفیظی (سرپرست)

دنباله دارهای الکتریکی

۰ 85
photo_2016-09-13_02-17-50

به مناسبت پیدا شدن فیله در عملیات روزتا و اتمام این عملیات حیرت انگیز

همانطور که می‌دانید طبق مدل پیشنهادی فرد ویپل دنباله دارها توده های یخ و غباری تصور می شوند، که در مداری بیضوی و کشیده به دور خورشید می چرخند. زمانیکه دنباله دار به بخش داخلی منظومه ی شمسی وارد می شود و رفته رفته به سمت خورشید و حضیض مداریش پیش می رود، در اثر مواجه شدن با گرمای خورشید قسمتی از یخ ها و غبارهای خود را از دست می دهد؛ به این صورت که این یخها در اثر گرما ذوب و تبخیر و یا تصعید می شوند و یک کما از جنس بخار آب و یک کما از جنس غباردر اطراف هسته ایجاد می کنند. دنباله دار و کمای آن تحت تاثیر بادهای خورشیدی قرار می گیرند و این باعث کشیده شدن این مواد و بخارات آب در پشت دنباله دارها و تشکیل دنباله ی آنها می شود. (دنباله ای در جهت مخالف حرکتشان به خورشید)
بدیهی است که دنباله دار در هر حرکت مداری مقداری از یخ  و درصد کمی از غبارات خود را از دست می دهد، به این ترتیب پس از سالیان متمادی ممکن است دنباله دار تبدیل به جرمی سخت و غبارآلود شود و تغییرات نوری بسیار کمی را از خود بروز دهد ( تمام یخ دنباله دار از دست می رود و تمامی چیزی که باقی می ماند توده ای غبار و سنگ ریزه است ). به این گروه از دنباله دارها اصطلاحا دنباله دار مرده می گویند. (سیارک TB145که به تازگی از کنار زمین رد شد را دنباله داری مرده می دانند. بسیاری ازسیارکها را می توان در این گروه قرار داد)

تصویر شماره (1) سیارک 2015 TB 145- اعتبار تصویر: NASA/JPL/Arecibo

تصویر شماره (۱) سیارک ۲۰۱۵ TB 145- اعتبار تصویر: NASA/JPL/Arecibo

مدل الکتریکی دنباله دارها در کنار مدل الکتریکی خورشید به عنوان نظریه ی مکمل، در پیش بینی و توجیه رفتاراین نوع  اجرام آسمانی تطابق بیشتری با داده های رصدی و نتایج حاصل از ماموریتهای فضایی دارد. در واقع یک دنباله دار الکتریکی تنها در یک منظومه ی شمسی الکتریکی که از یک خورشید الکتریکی تغذیه می شود می تواند وجود داشته باشد. این خورشید الکتریکی نیز انرژی اش را از کهکشان راه شیری الکتریکی دریافت می کند. این انرژیها ( انرژیهای الکتریکی) توسط رشته های جریانات بیرکلند وسیعی که در سرتاسر کیهان کشیده شده اند تا میلیونها سال نوری می توانند انتقال پیدا کنند. در واقع خورشید یک آند (الکترود با بار مثبت) در یک فضای پلاسمایی است.

در مدل الکتریکی دنباله دارها، سیارکها و دنباله دارها در یک خانواده جای میگیرند و اصلی ترین تفاوتشان این است که بیشتر دنباله دارها در مدارهای کشیده تری به دور خورشید می چرخند، جنس سیارکها و دنباله دارها تقریبا یکسان فرض می شود و هردوی آنها را بازمانده های برهمکنشهای الکتریکی قویی که در فاز ابتدایی شکلگیری منظومه ی شمسی اتفاق افتاده می باشند.

میدانیم هر دنباله دار بیشتر عمر خود را در فضایی دور از خورشید سپری می کند به عبارت دیگر یک دنباله دار بیشتر عمرش را در فضایی پلاسمایی با ولتاژی بسیار پایین تر از نواحی نزدیک به خورشید می گذراند. اگر این دنباله دار با سرعت کمی وارد فضای نزدیک به خورشید شود فرصت ایجاد تعادل بین بار الکتریکی اش و محیط پلاسمایی اطرافش را پیدا می کند، اما در صورتی که این دنباله دار با سرعت زیاد به سمت خورشید و فضای باردار مثبت اطرافش در حرکت باشد افزایش سریع میدان الکتریکی بر دنباله دار و غلاف پلاسمایی نامرئی آن تاثیر می گذارد و باعث گسترش غلاف پلاسمایی می شود. (ولتاژ این نواحی مثبت با کمتر شدن فاصله ی دنباله دار از خورشید بیشتر می شود.)

وقتی میدان الکتریکی در سطح دنباله دار به حد معینی برسد، جرقه های الکتریکی شروع به شکل گیری می کنند. (شکلگیری جتها و دنباله و توجیه خوردگیهای سطحی دنباله دارها) وغلاف پلاسمایی دنباله دار شروع به درخشیدن می کند. در صورتی که جرقه های جتهای کاتدی به یکباره ایجاد شوند ،یک دنباله دار ممکن است ناگهان به قطعات کوچک بشکند و یا با افزایش میدان الکتریکی داخلی، ممکن است این جرم ،همانند یک خازن که تحت فشار بیش از حد قرار گرفته،  بشکند و به قطعات مجزا و یا خرده های بسیار ریز تبدیل شود. این اتفاق ممکن است در فواصل بسیار دورتر از خورشید اتفاق بیوفتد در واقع نواحی که گرمای خورشید در آنها نمی تواند آنقدر شدید باشد که حتی باعث ذوب یخهای دنباله دار شود. طبق گفته ی کارل سیگن ۸۰% از خردشدن و شکستهایی که در مورد دنباله دارها اتفاق می افتد در فواصل بسیار دورتر از خورشید است.

تصویر شماره ی (2) تصویر شماتیک از مدل الکتریکی دنباله دار- اعتبارتصویر: کتاب الکترونیکی دنباله دارها نوشته والاس تورنهیل و دیوید تالبوت

تصویر شماره ی (۲) تصویر شماتیک از مدل الکتریکی دنباله دار- اعتبارتصویر: کتاب الکترونیکی دنباله دارها نوشته والاس تورنهیل و دیوید تالبوت

با پذیرش مدل الکتریکی دنباله دارها ، سیاه بودن سطح دنباله دارها را می توان به دلیل سوختگی ناشی از آرکهای الکتریکی دانست، همچنین به سهولت می توان چرایی پرنورتر و فعالتر بودن دنباله دارهای  بلند دوره و بسیاری پرسشهای دیگر را پاسخ داد.

با توجه به این مدل اگر زمین یا هر جرم دیگری شرایطی مشابه را تجربه کند ( شرایط مشابهی مثل قرار گرفتن در مداری همانند مدار دنباله دارها یا قرار گرفتن در یک میدان الکتریکی قوی و یا تجربه ی یک شوک الکتریکی و…) احتمال اینکه دنباله دار شود وجود دارد.

References:
(۱): A Spectre Haunts the Darkness, Stephan Smith, Dec,10,2010,The Thunderbolts Project
(۲) : Solar Plasmoids , Stephan Smith, May,25,2016, The Thunderbolts Project
(۳) : When Asteroids Become Comets ,Stephan Smith, Apr,7,2006,The Thunderbolts Project
(۴) : The UNIVERSE ELECTRIC – COMET E-book, Wallace Thornhill and David Talbott,2009, By The Thunderbolts Project
(۵) : When Comets Break Apart ,Stephan Smith,jan,19,2006,The Thunderbolts Project

نویسنده: سبا حفیظی

در باره نویسنده / 

مدیریت

مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. موارد مورد نیاز علامتگذاری شده است *

The Thunderbolts Project

پر بیننده ها

 • mag_field_current_450x370

  میدان های الکتریکی و مغناطیسی در فضا

  ۲ توان گرانش و نیروهای الکتریکی میتوان گفت گرانش نیروی نسبتا ضعیفی است. نیروی الکتریکی کولنی بین یک پروتون و یک الکترون در حدود ۱۰ به توان ۳۹ بار قوی تر از نیروهای گرانشی بین آنهاست. چهار نیروی بنیادین در فیزیک اثرات متقابل هردو میدان گرانشی و الکترومغناطیسی به صورت نامحدودی ادامه دارد.  نیروی نسبی…

 • عضوگیری

  عضوگیری گروه آذرخش پارسی – (شهریور۹۸)

  گروه آذرخش پارسی، عضو می پذیرد انواع عضویت در آذرخش پارسی: ۱٫ عضویت ناپیوسته: ویژه دانشجویان مقطع کارشناسی دارای مهارت لازم زبان انگلیسی هر عضو ناپیوسته طی یک بازه زمانی یک ساله در این مجموعه عضویت داشته و از کلیه امکانات لازم گروه بهره ور خواهد شد، این بازه زمانی به نوعی فرجه آشنایی و…

 • plasma_lab_450x303

  پلاسما

  ۳ معرفی پلاسما مسئله اینکه جهان از پلاسما تشکیل شده است برای همه شناخنه شده است. در واقع، پلاسما رایج ترین نوع ماده در جهان است. در مکان های مختلف مانند: آتش، چراغ های نئون، و رعد و برق بر روی زمین و فضای کهکشانی و بین کهکشانی یافت می شود. تنها دلیلی که ما…

آخرین دیدگاه ها

 • علی واثقی ارتباط با ما
  بدنبال اسپانسر برای طرح خود «راکتور جوش هسته‌ای» هستم. فرآیند این طرح متفاوت از توکامک است و تکنولوژی آن …

گروه آذرخش پارسی

گروه تحقیقاتی بین المللی، در زمینه ترویج عمومی و یا مطالعه تخصصی مدل های نوین در علوم طبیعی
آذرخش پارسی، از اسفند ماه سال 1391 با محوریت مطالعه و بررسی مدل های نوین نجومی آغاز به کار نموده است.
www.thunderbolts.info