انتقال به سرخ و مایکروویو

۰
Image203-550x459

نجوم مدرن در حال حاضر از بی بصیرتی های ما آسیب دیده است. حال این بی بصیرتی یا از ذهن ما و یا از تلاش خودمان برای برای ادامه دادن به مسیر اشتباه ناشی می شود.

در میان پیشگامان کیهانشناسی بیگ بنگ نیز افرادی وجود دارند که این روند را به مراتب تشدید می کنند. نه تنها منجمین، حتی گزارشات علمی نیز دیگر توانایی جداسازی حقیقت و تئوری را ندارند. رسانه ها در گزارشات دائما اظهار دارند که کشفیات جدید انفجار بزرگ را ،تصدیق می کند، در حالیکه که این گزارشات بر پایه ی اسناد و شواهد رصدی نیستند.

در ۳ اکتبر سال ۲۰۰۳ ، نظریه ی بیگ بنگ مورد سوءظن قرار گرفت. طبق اندازه گیری های انجام شده کهکشان NGC  ۷۳۱۹ ، انتقال به سرخی به مقدار Z = 0.0225 دارد. این مقدار انتقال به سرخ، مقداری متعارف برای کهکشانی که دورتر از کهکشانی با انتقال به سرخ ۱ قرار دارد، نیست. با این حال، در جلوی این کهکشان، در میان غبار های کهکشانی و در فاصله ای نزدیکتر به ما ، کوازاری با انتقال به سرخ Z=2.114  نیز مشاهده شده  است.

فاصله و اندازه ی سرعت ، دو عامل تعیین کننده در انتقال به سرخ یک جرم، هستند. جرمی که دارای انتقال به سرخ بیشتری باشد، در فاصله ی دورتر از ما  قرار دارد و با سرعت بیشتری ازناظر دور می شود. این دوعامل درواقع  از جمله دلایل بنیادی برای اثبات  منبسط شدنِ کیهان در نظریه ی بیگ بنگ به شمار میروند.

طبق نظریه ی بیگ بنگ، کوازارِ کهکشان NGC 7319 ، به این دلیل که  انتقال به سرخ بیشتری دارد، باید میلیونها سال دورتر از خود کهکشان باشد. با این وجود، به دلیل مبهم و کدر بودن این کهکشان ، این کوازار باید در قسمت جلویی این کهکشان در میان ابرهای گرد و غبار کهکشانی قرار داشته باشد و بواسطه ی آنها چندان درخشان نباشد.

جفری بربیجِ ستاره شناس ، که همسرش مارگارت بربیج ستاره شناس برجسته در این گروه اکتشاف حضور داشت، در مورد این پدیده می گوید: تا به امروز ،هیچکس کوازاری با چنین انتقال به سرخ بالایی نیافته است.،کوازاری باانتقال به سرخ ۲٫۱۱۴ که در فاصله ای بسیار نزدیک به مرکز یک کهکشان فعال باشد. این کشف بسیار قابل توجه بود، چراکه، این بهترین مثال از کوازارهایی با انتقال به سرخ بالا در جلوی یک کهکشان با انتقال به سرخ پایین تر است.

در ۳ جون ۲۰۰۱ ، ناسا، تلسکوپ ماکروویو ویکنسون WMAP را برای سنجیدن دوباره ی نتایج ماموریت ماهواره ی COBE در سال ۱۹۹۲ به فضا پرتاب کرد. با توجه به داده های حاصل از نوساناتِ دمایی به نظر می رسید؛ ماده ای با چگالی جرمی کمتر در کیهان وجود دارد. از آنجا که در نظریه ی بیگ بنگ، جایی برای به حساب آوردن این نوع ماده وجود ندارد و ماده و انرژی باید بطور ناگهانی توزیع شده باشند، نتایج حاصل از COBE مورد بازبینی قرار گرفت.

مدافع مدل الکتریکی والاس تورنهیل اظهار می کند که WMAP  و COBE، هیچکدام تابش “کیهانی” را آشکار نکرده اند. در عوض هر دوی آنها تابشهایِ ریزموجیِ طبیعیِ حاصل از ” رشته های جریان الکتریکی در فضای پلاسمایی بین ستاره ای ، در منطقه ی خورشید را به جای تابشهای پس زمینه ی کیهانی (CMB)  ، که در حقیقت تابش ریزموجیِ پس زمینه یِ ستاره ایست، یافته و آشکار سازی کرده اند. این موضوع گویای این حقیقت است که تابش میکروموجیِ پس زمینه ی کیهان توضیح مناسبی برای توده ای بودن کهکشانها و خوشه های کهکشانی در جهان ارائه  نمی دهد.

نظریه ی جهان الکتریکی کاملا راه جدایی برای توصیف این موضوع و جهان دارد. اساس این نظریه متکی بر توسل به یک ماده ی غیر قابل لمس و مشاهده نیست، که تنها بشود وجودش را حدس زد. جریان الکتریسیته ی روان در میان گازهای یونیده شده و انرژی دریافت شده از طرف ستاره ها، خود راهی مستقیم و بی پرده در میان مسیر غیرقابل فهم و مبهم مدل های ریاضی وار برای خویش باز می کنند و انتقال به سرخ و پرتوهای میکروویو به خودی خود اثبات و جهان ما را نیز توصیف می کنند.

نوشته ی استفان اسمیت

ترجمه: بردیا قبادی

Redshifts and Microwaves

Translator: Bardia Ghobadi

ارسال پاسخ

ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. موارد مورد نیاز علامتگذاری شده است *

The Thunderbolts Project

پر بیننده ها

 • mag_field_current_450x370

  میدان های الکتریکی و مغناطیسی در فضا

  ۲ توان گرانش و نیروهای الکتریکی میتوان گفت گرانش نیروی نسبتا ضعیفی است. نیروی الکتریکی کولنی بین یک پروتون و یک الکترون در حدود ۱۰ به توان ۳۹ بار قوی تر از نیروهای گرانشی بین آنهاست. چهار نیروی بنیادین در فیزیک اثرات متقابل هردو میدان گرانشی و الکترومغناطیسی به صورت نامحدودی ادامه دارد.  نیروی نسبی…

 • عضوگیری

  عضوگیری گروه آذرخش پارسی – (شهریور۹۸)

  گروه آذرخش پارسی، عضو می پذیرد انواع عضویت در آذرخش پارسی: ۱٫ عضویت ناپیوسته: ویژه دانشجویان مقطع کارشناسی دارای مهارت لازم زبان انگلیسی هر عضو ناپیوسته طی یک بازه زمانی یک ساله در این مجموعه عضویت داشته و از کلیه امکانات لازم گروه بهره ور خواهد شد، این بازه زمانی به نوعی فرجه آشنایی و…

 • plasma_lab_450x303

  پلاسما

  ۳ معرفی پلاسما مسئله اینکه جهان از پلاسما تشکیل شده است برای همه شناخنه شده است. در واقع، پلاسما رایج ترین نوع ماده در جهان است. در مکان های مختلف مانند: آتش، چراغ های نئون، و رعد و برق بر روی زمین و فضای کهکشانی و بین کهکشانی یافت می شود. تنها دلیلی که ما…

گروه آذرخش پارسی

گروه تحقیقاتی بین المللی، در زمینه ترویج عمومی و یا مطالعه تخصصی مدل های نوین در علوم طبیعی
آذرخش پارسی، از اسفند ماه سال 1391 با محوریت مطالعه و بررسی مدل های نوین نجومی آغاز به کار نموده است.
www.thunderbolts.info