اثرات دوران

۰
Crab-Nebula_xray_widefield-550x550

۱۰٫۱٫دوران و متورهای فارادی :

یکی از دلایل برای فرض مقدار زیاد برودت (یا سرما) ماده ی تاریک  (CDM) در مدل گرانشی ، برای توضیح دوران مشاهده شده ی کهکشانهاست. ستاره شناسان در یافته اند که ستارگان منحصربه فردی در کهکشانها وجود دارند که،بر طبق قوانین کپلر برای حرکت سیارات ، به دور مرکز کهکشان نمی چرخند. به طور ویژه همه ی ستارگان خارج از برآمدگی مرکزی کهکشان دارای سرعت زاویه ای مشابهی هستند، دوران آن ها بیشتر شبیه به دوران یک دیسک صلب متصل شده می باشد، اما با توجه به قوانین کپل، سرعت، باید با زیاد شدن فاصله از مرکز کهکشان کاهش یابد.

نمودار سرعت زاویه ای ستارگان ( افزایش رو به بالا بر محورy) ، رسم فاصله ی شعاعی از مرکز، در طول محور X ، از چپ به راست، در ابتدا افزایش، و پس از پشت سر گذاشتن  “شکم” همانند دیگر ستارگان،  موازی محور Xمی شود، کمابیش هر ستاره ای صرف نظر از فاصله، نرخ دوران مشابهی با بقیه ی ستارگان دارد. این نکته  “دوران کهکشانهای مسطح ” حیرت آور است و منحنی آن در علم، اغلب مورد بحث است.

M33-rotation-curve-550x416

منحنی دوران کهکشان M33 ، اهدایی از  U. of Sheffield (UK),، گروه فیزیک ذرات و اختر فیزیک.

اضافه کردن مقدار زیادی ماده ی تاریک درهاله ی اطراف کهکشان تا حدودی می تواند نیروی گرانشی  ستارگانی را که بر طبق این مدل رفتار میکنند، اصلاح کند. این (ماده ی تاریک) در حال حاضر به عنوان بخشی از مدل استاندارد در فیزیک نجومی پذیرفته شده است. ماده ی تاریک به خودی خود، هیچگاه مستقیما مشاهده نشده و یا در محیط آزمایشگاه مورد استفاده قرار نگرفته است. این ماده تاریک است، بعد از همه ی اینها، بنابر تعریف، و با استفاده از تعریف فعل و انفعالات نیروی گرانشی با مواد “معمولی”  قابل مشاهده می باشد. اگر چه ستارگان دیگری وجود دارند که چرخش آنها در کهکشان به این صورت است.

مایکل فارادی متوجه شد (حدود ۱۸۳۱-۱۸۳۲، از عمر الکتریکی مایکل فارادی توسط الن هیرشفلد، همراه او، ۲۰۰۶) که یک دیسک فلزی، که دوار، در یک میدان مغناطیسی همتراز شده با محور دیسک؛ می تواندعامل ایجاد، یک جریان الکتریکی  روان به صورت شعاعی در دیسک شود، اینگونه او اولین دینام را اختراع کرد، که به نام تک قطبی القائی، یا دینام فارادی شناخته می شود. نتایج نهایی این دستاورد باعث اثبات نیروی لورنتس مبنی بر تاثیرش بر الکترون های دیسک به عنوان حرکت دهنده ی آنها در سراسر میدان مغناطیسی شد.

Faraday-disk-Schaum-550x312

نمونه ی دیسک فارادی، مشکال عملکرد، در الکترومغناطیس،   from Electromagnetics, 2d Ed., Schaum’s Outlines, courtesy McGraw-Hill

اگر جریان توسط یک مدار خارجی عرضه شده باشد، دیسک با نیروی مشابه با نیرویی که هم اکنون ،عامل حرکت الکترونها در در جریان است،دوران می کند. البته سرعت دوران دیسک نیروهای مختلفی را تولید میکند که با جریان در حال حرکت مخالفت می کنند، و بین آن دو تعادلی به وجود خواهد آمد. اینسازوکار  به عنوان موتور فارادی شناخته شده است.

در کهکشان های شناخته شده، دوران فارادی از قطبش (RM) نوری که  منتشر می کنند، برای همراستا کردن میدان مغناطیسی با محور دورانشان، و به علاوه رفتار پلاسماگونه‌ای که در میان ستارگانشان دارند، کاملا معین شده است. با فرض اینکه آن جریان ها درسطح کهکشان شبیه به جریان ورقه ای استوایی شناخته شده در منظومه شمسی وجود داشته باشند، پس به نظر می رسد این شرایط شبیه به آنچه یک سلف تک قطبی یا موتور نامیده می شود، باشد. البته که دیسک در این مورد صلب نیست. حالت دقیق دوران به تعادل بین جریان محرکه ی شعاعی و دوران ناشی از جریان مخالف، درست مثل چیزی که در موتور فارادی مشاهده میکنیم، وابستگی دارد؛ اما حدااقل این امکان وجود دارد که این اثرات الکتریکی باعث چرخش غیر عادیی که ما مشاهده میکنیم باشند، نه مقدار زیاد ماده تاریک نامرئی .

در این زمینه ، جالب است که آخرین اکتشاف توسط Sloan Digital Sky  ازحلقه ای از ستارگان در سطح استوایی از کهکشان راه شیری را ببینیم که البته در خارج از کهکشان ما قرار دارند. شباهتشان با یک جریان حلقوی اطراف یک پینچ در یک جریان بزرگ بیریکلند در امتداد محور کهکشان راه شیری اشاره بر این مورد دارد که یک بار دیگر نیروهای الکتریکی در مقیاس کهکشانی ممکن است عاملی برای ایجاد چنین شکلی که میبینیم باشند.

Milky-Way-ring-Sloan-digital-sky1-550x610

حلقه غیر منتظره کهکشان راه شیری از ستارگان ، کشف شده توسط اسلون دیجیتال اسکای سروی (حق تصویر )

همچنین سازه هایی مشابه با موتورفارادی در سحابی ها نیز مشاهده شده اند. یکی از نمونه های بارز در سحابی خرچنگ است، جایی که در تصویرChandra X-ray خیلی واضح تمام عناصر مورد نیاز از سلف یا تنظیم موتورنشان داده شده است.

Crab-Nebula_xray_widefield-550x550

تلسکوپ چاندرا ایکس ـ ری  ، یکی از رصدخانه های بزرگ ناسا

۲٫۱۰ کهکشانهای مارپیچی و جریانهای بیرکلند

آنتونی پرت که در بالا به او اشاره شد، با استفاده از ذرات درون سلولی شبیه سازی کامپیوتری تعامل جریانهای بیرکلند را انجام داده است. او متوجه شد که شکل و ویژگی های دورانی کهکشان های مارپیچی، از جمله مارپیچی های بسته،که فرمی بسیار رایج در فضا هستند، به طور طبیعی از فعل و انفعالات نیروهای الکترو مغناطیسی در جریانهای بیرکلند بزرگ به وجود میایند.

این نتیجه ممکن است برای توضیح منشا انرژی های دورانی در فضا که توضیحشان در نظریه ی گرانشی مشکل است، کمک باشد.

Peratt-PPU-ch-3-p-120

چرخش میان نیروهای جاذبه بین دو جریان موازی ذاتی است، همانطور که مرحله ی زمانی در ابر رایانه ی پلاسمای رشته ای توسط آنتونی پرت

منبع:

https://www.thunderbolts.info/wp/2012/02/29/essential-guide-to-the-eu-chapter-10/

مترجمین راهنمای ضروری جهان الکتریکی:

فرزین حسینی، سبا حفیظی، نسترن ختایی، سمانه فتحیه، ساناز مفیدی احمدی، فرشته معماریان، پروین هویدا و ثمین یزدی

منبع:

هرگونه کپی برداری تنها با ذکر نام “بخش فارسی پروژه بین المللی آذرخش” امکان پذیر می باشد

ارسال پاسخ

ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. موارد مورد نیاز علامتگذاری شده است *

The Thunderbolts Project

پر بیننده ها

 • mag_field_current_450x370

  میدان های الکتریکی و مغناطیسی در فضا

  ۲ توان گرانش و نیروهای الکتریکی میتوان گفت گرانش نیروی نسبتا ضعیفی است. نیروی الکتریکی کولنی بین یک پروتون و یک الکترون در حدود ۱۰ به توان ۳۹ بار قوی تر از نیروهای گرانشی بین آنهاست. چهار نیروی بنیادین در فیزیک اثرات متقابل هردو میدان گرانشی و الکترومغناطیسی به صورت نامحدودی ادامه دارد.  نیروی نسبی…

 • عضوگیری

  عضوگیری گروه آذرخش پارسی – (شهریور۹۸)

  گروه آذرخش پارسی، عضو می پذیرد انواع عضویت در آذرخش پارسی: ۱٫ عضویت ناپیوسته: ویژه دانشجویان مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد دارای مهارت لازم زبان انگلیسی هر عضو ناپیوسته طی یک بازه زمانی یک ساله در این مجموعه عضویت داشته و از کلیه امکانات لازم گروه بهره ور خواهد شد، این بازه زمانی به نوعی…

 • plasma_lab_450x303

  پلاسما

  ۳ معرفی پلاسما مسئله اینکه جهان از پلاسما تشکیل شده است برای همه شناخنه شده است. در واقع، پلاسما رایج ترین نوع ماده در جهان است. در مکان های مختلف مانند: آتش، چراغ های نئون، و رعد و برق بر روی زمین و فضای کهکشانی و بین کهکشانی یافت می شود. تنها دلیلی که ما…

گروه آذرخش پارسی

گروه تحقیقاتی بین المللی، در زمینه ترویج عمومی و یا مطالعه تخصصی مدل های نوین در علوم طبیعی
آذرخش پارسی، از اسفند ماه سال 1391 با محوریت مطالعه و بررسی مدل های نوین نجومی آغاز به کار نموده است.
www.thunderbolts.info